Oslavujeme 10 narodeniny! Ako sme začali? Prečo Harlekyn? A ako to vidíme dnes?

…. s Janou Dutkovou, majiteľkou wedding end event Harlekyn agency

Milí naši priatelia, klienti, priaznivci, kolegovia. Práve teraz oslavujeme 10. narodeniny vzniku našej svadobnej a eventovej agentúry Harlekyn. Počas celých 10 rokov sa ma ľudia pýtali prečo názov Harlekyn, prečo práve svadobná agentúra. Pri tomto krásnom výročí som si povedala, že napíšem niečo viac o mne, o nás a odpoviem vám v tomto blogu na vaše otázky.

Už ako malá som nebola dieťa, ktoré sedí v kúte, číta knihy, pozerá televízor. Rada som kreslila, vystrihovala, vyšívala, šila, lepila, motala sa po kuchyni a lepila koláčiky alebo som visela vonku na prašiaku, spievala do švihadla a vyučovala som všetky bábiky v hre na školu. Potrebovala som stále niečo tvoriť.

Mesiac pred prijímačkami na strednú školu som pedagogickú školu vymenila za zdravotnú. Áno, mám zdravotnú školu a odbor diétna sestra. Po škole som si to, čo som vyštudovala otestovala v reálnej praxi. Päť rokov som som strávila v zdravotníctve, päť rokov v školstve, kde som cítila už veľké obmedzenia a videla som, že ma to nikam neposúva. Práca v školstve pre mamu malého dieťaťa je naozaj výhra, ale moje ambície boli vyššie. Dať výpoveď zo štátnej správy a odísť na živnosť nebolo jednoduché rozhodnutie. Sama by som to asi nikdy neurobila, no ak máte vedľa seba osobu, ktorá vás podporí, pomôže a verí vám, tak idete do toho. Nevedela som v podstate o podnikaní skoro nič, šla som od nuly a všetko za mňa vybavil najdôležitejší človek v mojom živote. Šila som karnevalové kostýmy doma pre svoje netere, bolo ich už veľa a tak som sa rozhodla, že ich ušijem ešte viac a budem ich požičiavať. Neboli žiadne požičovne a ani v obchodoch neboli žiadne, bol veľký dopyt po tom, čo tu chýbalo, áno priatelia vykryla som v tom čase dieru na trhu. Začala som na 30-tich a skončila som s počtom 290-tich kostýmoch. Ponúkala som doplnky, klobúky, parochne, kozmetiku. Objednala som kostýmy aj originály z Disney. V čase fašiangov sa u nás tvorili rady ako za socializmu na banány. Bolo to nádherné začínajúce obdobie môjho podnikania. A tak vznikol Harlekyn.

10 rokov som mala požičovňu kostýmov. Pýtate sa a čo tých zvyšných 10 mesiacov mimo fašiangov? Pracovala som spolu s manželom. Mali sme realitnú kanceláriu a popri som pracovala ešte pre vtedy fungujúci časopis Popradčan. Prišla kríza a realitný trh padol ako prvý a vtedy sa naskytla otázka čo ďalej. Vždy som jedným okom pokukávala, ako sa v zahraničí plánujú svadby, veľmi sa mi to páčilo a zamilovala som sa do myšlienky mať svadobnú agentúru. Bolo to veľmi odvážne a riskantné otvárať niečo v čase, kedy mnoho podnikateľov končilo. Nikto mi vtedy neveril a každý krútil hlavou nad mojím rozhodnutím, ale niekto dôležitý opäť pri mne stál a podporil ma. Vôbec som nevedela ako to budem robiť, kde budem nakupovať ako spraviť rozpočet, všetko bolo pre mňa nové. Prišiel dátum 1.3.2010 a ja som otvorila svadobnú agentúru Harlekyn. Bola som vždy dráč a šla som si za svojím snom, nevedela som presne ako to budem robiť, ale vedela som, že chcem to robiť tak, ako to funguje v zahraničí. Ponúknuť nevestám kompletný servis, všetky služby. Moje predstavy boli, že budem spolupracovať s ďaľšími dodávateľmi a vytvoríme veľký tím, že každý si bude robiť to svoje na 100 percent a klient dostane vynikajúcu službu. Sny, predstavy, túžby boli ako by to malo fungovať, no v reále to nefungovalo. Spolupráca funguje ak obidve strany profitujú, dopĺňajú sa, podelia sa. No ak profituje len jedna strana ide len o tvrdý biznis a partner Vám nie je parnerom ale tvrdou konkurenciou.

Moje začiatky boli veľmi milé, krásne. Bolo vzrušujúce hľadať svadobné dekorácie, kde to kúpiť a za aké peniaze. Trendy na začiatku boli také, že sme chodili s dvomi taškami návlekov, taškou mašlí, stredové štóly, pár sviečok, malé vázičky s jedným kvietkom a čo najviac vzorované servítky. Dekorovali sme dve hodiny, dnes sú to aj dva dni. Saténové mašle boli výrazné, kombinovali sa farby a látka sa na husto riasila do stredu. Pozrite, kam sme sa posunuli za 10 rokov? Dnes sú svadobné trendy úplne iné, iné svadobné kytice, svadobné aranžmány. Máme úplne trendy transparent design, svadobné tlačoviny majú úplne iný rozmer. Malé vázičky vystriedali vysoké vázy, svietniky, stojany, svadobné obrady sú štýlové a v krásnych líniach.

Svadobné trendy sa veľmi rýchlo posúvajú vpred. Každá nevesta chce byť dokonalá, ale skoro každá nevesta chce mať aj krásnu svadobnú výzdobu. Od prvej svadby som dávala do svadobnej výzdoby maximum. Ku každej som vždy pristupovala individuálne a na 100 %.

Mojou prvou svadbou bola svadba rómska a dodnes si myslím, že mi priniesla tak trochu aj šťastie. Pamätám si na ňu ako dnes. Strašný kultúrny dom, špinavé okná, záclony, podlaha, nič nepripravené. Všetko od strhnutia hrozných záclon, cez uloženie stolov až po nastretie servisu, pohárov a príborov sme absolvovali asi 12 hodín čistej práce v sále. Výzdoba bola samozrejme bielo-zlatá. O polnoci prišiel svadobný otec a neveril, čo sme z daného priestoru vytvorili. Stál na pódiu a plakal od šťastia. Každým dňom, každou svadbou, každým rokom som sa aj ja učila. Učím sa dodnes.

Sledovala som vždy svetové trendy a až dodnes sa snažím kráčať spolu s nimi. Bolo Vás vyše 800, ktorým sme Vám realizovali svadbu, ples, stužkovú, event alebo oslavu.

Bolo ťažké začínať, keď všetko bolo v plienkach. Ale ďakujem za tie roky, pretože práve tie ma veľa naučili, tie skúsenosti, ktoré máme nám už nikto nezoberie. Budovať si meno firmy je dlhá a tvrdá cesta. Meno Harlekyn je na trhu 20 rokov a nikdy by som ho už nezmenila. 10 rokov čisto len svadobnej agentúry môžem hodnotiť tak, že som za ne veľmi vďačná, som vďačná za každého jedného z vás, každá moja nevesta bola ako moja vlastná, dali ste mi dôveru. Vložili ste do mojich rúk Váš veľký deň, mnohým z Vás som svadbu moderovala, robila Vám príhovor, zabávala som Vaších hostí, spolu sme sa smiali a prežívala som spolu s vami tie najkrajšie emócie. Toto bohatstvo nemá každý, nie každý sa môže pochváliť tak veľkou svadobnou rodinou akú mám ja. Bola som prísna a niekedy nekompromisná, aby výsledok bol dokonalý, to k tomu patrí.

A ako to vidím dnes? Aj napriek tomu, že mnoho zariadení, ktoré si kúpili návleky na stoličky a nejaký ten inventár a snažia sa núkať svoje veci, aby svadobná agentúra nedostala priestor sa v podstate na nich nehneváme. Je to takto na celom Slovensku. Iba dobrá agentúra vie, že žiadne zariadenie jej konkurovať nikdy nebude, pretože dobrá agentúra musí neustále investovať a obmieňať dekorácie, dobrá agentúra musí ponúkať trendové dekorácie, musí tvoriť nadčasový design a venuje klientovi niekoľkonásobne viac času ako akékoľvek zariadenie. Dobrá agentúra robí vlastnú kvetinovú výzdobu, ponúka širokú ponuku tlačovín, dekoruje interiér, exteriér, ponúka doplnkové služby. Dobrá agentúra Vám vždy ponúkne omnoho viac ako zariadenie. Svadobný design, svadobné trendy, svadobná výzdoba nie je len o návlekoch na stoličkách, nariasenej látke a vzorovej servítke. Preto sme tu a preto ponúkame tieto služby našim klientom. Ďakujem všetkým svojím klientom, teším sa na vás všetkých, ktorí nimi ešte len budete.

K naším 10. narodeninám si prajem hlavne veľmi veľa zdravia, aby som mohla naďalej tvoriť a realizovať vaše predstavy. Zo srdca Vám všetkým ďakujeme za nádherných desať rokov. Ďakujeme, že ste stále s nami.

wedding end event Harlekyn agency

No Comments Yet.

Leave a comment

You must be Logged in to post a comment.